تاریخچه شکلات در ایران

4.3/5 - (14 امتیاز)

با سلام خدمت همه شما هنرمندان گرامی امیدوارم که حالتون خوب باشه. با یک مطلب جدید ازآموزشگاه حرفه ای آشپزی و شیرینی پانیذ یزد با عنوان تاریخچه شکلات در ایران در خدمت شما همراهان عزیز هستیم.

فهرست عناوین مقاله

                                   تحقیق درمورد تاریخچه شکلات در ایران و انواع آن 
ایرانیان از قدیم، ترکیباتی از پودر کاکائو با سایر مواد را برای ساختن بعضی از شیرینیه ای سنتی بکار می‌بردند. اما تولید و مصرف شکلات در ایران نیز همچون بسیاری از کشورها سابقه‌ای چندان طولانی ندارد.
اولین کارخانه شکلات سازی در ایران حدود ۶۰ سال پیش توسط دو برادر مهاجر روسی در تبریز راه اندازی شد. محصول این کارخانه تا مدتها فقط آب نبات و تافی برای بچه‌ها بود.
این کارخانه و کارخانه‌های متعددی که بعد از آن بوجود آمدند، بتدریج دامنه فعالیت خود را گسترش دادند و انواع دیگری از محصولات را تولید کردند.
در دهه‌های اخیر این شرکت ها بطرف تولید شکلات‌های تخته‌ای و لقمه‌ای در قالب مجلسی حرکت کرده‌اند.
بطوری که امروزه انواع تافی، کارامل، کرم کاکائو، کارولین و شکلات‌های مغزدار، فانتزی، تیره و روشن در اشکال مختلف با بسته بندی‌های مناسب تولید می‌کنند.
از فن آوری پیشرفته در زمینه استفاده از دانه‌های روغنی کاکائو برخوردارند و برخی از آنها در سالهای اخیر بعنوان واحد‌های تولید کننده یا صادر کنند نمونه انتخاب شده و جوایزی هم دریافت داشته‌اند.
معروف ترین شکلات های ایرانی و خارجی

پارمیدا

برند پارمیدا یکی از قدیمی ترین برندهای ایرانی بوده که در بین مردم از جایگاه بالایی برخوردار است. 

شونیز

از دیگر برندهای ایرانی محبوب شکلات در هایپرفامیلی، می‌توان به برند شونیز اشاره کرد
آیدین

این نوع شکلات نام آشنا دارای قدمت زیادی است. انواع شکلات های آیدین به صورت تلخ و شیرین وارد بازار می شوند. این شکلات ها به شکل میله ای و یا بسته های مستطیلی طلایی رنگ در بازار موجود هستند. این شکلات ها عموما دارای روکشی از کاکائو یا میوه های مختلف می باشند.

شیرین عسل

این نوع شکلات نیز از برندهای معروف و البته خوشمزه و متنوع ایرانی است. شکلات شیرین عسل دارای روکشی از کاکائو میباشد که داخل آن پر از عسل است. شیرین عسل در بسته بندی هایی از رنگ های مختلف در بازار موجود است.

تافی مگا استار

قدمت این شکلات زیاد نمی باشد. اما شکلاتی بسیار پرطرفدار است و توانسته است جای تافی های اوکراینی را در بازار داخلی بگیرد. این شکلات در انواع کاراملی، قهوه، کره ای، کاکائویی، نعناعی و … در بازار موجود می باشد.

شونیز

این شکلات نیز متنوع است و به صورت شکلات های تلخ و شیرین در بازار موجود می باشد. ترکیبات این شکلات برای بدن مضر نمی باشد. شونیز در بسته بندی های مربعی و قلبی در بازار دیده می شود.

فرمند

این شکلات، نوعی شکلات تلخ است که از کیفیت خوبی برخوردار می باشد. شرکت سازنده این شکلات سعی کرده است، انواع شکلات های خود را با درصد های مختلفی از تلخی روانه بازار کند تا بتواند تمام سلایق را در بر بگیرد.

باراکا

این شکلات نیز از برندهای معروف ایرانی می باشد که دارای روکشی از شیر و یا کاکائو است. انواع شکلات های تلخ این برند دارای لایه ای از شیرینی نیز می باشند. به همین دلیل درصد تلخی این نوع شکلات زیاد نمی باشد. قابل ذکر است که برخی از شکلات های ایرانی نه تنها توانسته اند، جای برندهای خارجی را در بازار داخلی بگیرند، بلکه به کشورهای مختلف نیز صادر می شوند.

اگر شما می ‌خواهید شکلات های متنوع داشته باشید باید بدانید که می توانید از بین شکلات های فرمند مدل های خاص و بی نظیری را انتخاب کنید. کیفیت بی نظیر شکلات های فرمند مانند شکلات های خارجی می باشد. بسیاری از افرادی که می خواهند با کیفیت ترین شکلات ها را خریداری کنند به دنبال برند فرمند هستند.

تهیه کننده : سرکار خانم حلوائیان مربی قنادی اموزشگاه پانیذ